پنج شنبه ٠١ فروردين ١٣٩٨
لینک های مرتبط
اخبار > اولین همایش بین المللی مانگای اسلامی در ژاپن برگزار شد


نسخه چاپي      ارسال به دوست

١٧:٢٢ / 1397/08/21

از سوی رایزنی فرهنگی با حضور هنرمندان، متخصصان و برخی از رسانه ها

اولین همایش بین المللی مانگای اسلامی در ژاپن برگزار شد

اولین همایش بین المللی مانگای اسلامی “Manga x Muslim World 2018” با حضور علاقه مندان ژاپنی، فعالان این حوزه، هنرمندان، شخصیت ها و متخصصان، و تعدادی از رسانه ها روز 19 آبان ماه برگزار شد.


 

 

 اولین همایش بین المللی مانگای اسلامی “Manga x Muslim World 2018” با حضور علاقه مندان ژاپنی، فعالان این حوزه، هنرمندان، شخصیت ها و متخصصان، و تعدادی از رسانه ها روز 19 آبان ماه برگزار شد.

این همایش بین المللی که هنرمندانی از کشورهای ژاپن، ایران، فیلیپین، آمریکا، آلمان، مالزی و اندونزی نیز آثار خود را برای شرکت در آن ارسال کرده بودند، از سوی رایزنی فرهنگی سفارت ایران در ژاپن،  موسسه مسلم مانگا و با همکاری خانه پینمای ایران برگزار شد و مورد استقبال فراوان علاقه مندان قرار گرفت. (گزارش تصویری)

اولین همایش بین المللی مانگای اسلامی در چندین بخش شامل سخنرانی تخصصی، کارگاه آموزشی، نمایشگاه، بخش مصاحبه، میزگرد و پرسش و پاسخ برگزار شد. در بخش مسابقه این همایش با عنوان وحدت در عین تنوع “Unity in Diversity”، هفت داور از کشورهای ژاپن، آمریکا، ایران، فیلیپین، بنگلادش و گواتمالا برندگان نهایی این دوره از مسابقه را تعیین کردند که برندگان در جایگاه اول: اثر مرضیه میثمی ازاد و یگانه مقدم از ایران با عنوان“United Heroes”، جایگاه دوم: اثر کلا از مالزی با عنوان “Return” و در جایگاه سوم: اثر اخیار و مور از مالزی با عنوان “Refugee Olympics” معرفی گردیدند.

در این مراسم سفیر ایران در ژاپن ضمن تقدیر و تشکر از رایزنی فرهنگی ایران در ژاپن و دیگر برگزار کنندگان این برنامه مهم گفت: بی تردید تعاملات و همکاری ها در قالب فرهنگ شکل می گیرد و فرهنگ هم در اشکال مختلف خودش را نمایان می‌کند که باعث آشنایی و شناخت هر چه بیشتر ملت ها با یکدیگر می شود و این نکته بسیار مهم و قابل توجهی است.

رحمانی موحد با ابراز خرسندی از حضور در این برنامه افزود: بسیار خوشحال هستم در کشوری ماموریت دارم که عامل فرهنگی در تعاملات و ارتباطات آن نقش بسیار مهمی را داراست ضمن آن که ارتباطات فرهنگی دو کشور بزرگ ایران و ژاپن به هزاران سال قبل باز می گردد و امروز با تکیه بر این تاریخ بلند و پر تلاش، دو کشور شاهد روابط دوستانه و تاریخی بوده و هستند.

سفیر ایران در ژاپن به سالگرد نودمین سال آغاز روابط رسمی ایران و ژاپن هم اشاره کرد و افزود: در سال 2019، دو طرف عزم جدی برای اجرای برنامه های متنوع فرهنگی را در دستور کار قرار دادند و برنامه امروز در این سطح و با حضور دیگر کشورها برای معرفی و شناخت یکی از زمینه های مهم فرهنگی که با بیان شیرین مانگا و طراحی ارائه می گردد را اقدام ارزشمندی می‌دانیم که می تواند در کنار دیگر زمینه ها بستر ساز توسعه روابط و تعاملات فیمابین باشد و امیدوارم روز به روز شاهد تقویت و توسعه همکاری‌ها باشیم.

رایزن فرهنگی ایران در ژاپن هم طی سخنانی ضمن خیر مقدم به سفیر، هنرمندان و متخصصان حاضر در این همایش و تقدیر از اقدامات ارزشمند مسئولان پرتلاش قبلی فرهنگی دکتر یوسفی، مددی و پالیزدار در اجرای برنامه های متنوع در این مجموعه گفت: تمام این تلاش‌ها زمینه ساز توسعه همکاری‌ها و تعاملات فیمابین بوده و در حال حاضر نیز در ادامه مسیر، تلاش‌ها و برنامه های متنوعی را به اجرا در آورده ایم چرا که معتقدیم دو ملت بزرگ ایران و ژاپن علاقه مندی فراوانی را نسبت به فرهنگ و تمدن غنی یکدیگر داشته و دارند و این برنامه نیز در راستای فعال نمودن یکی دیگر از زمینه های فرهنگی میان دو کشور و دیگر علاقه مندان در کشورهای مختلف با موضوع مانگای اسلامی تدارک دیده شده است.

دیوسالار در پایان اظهار امیدواری کرد این همایش بین المللی بتواند در اولین دور برگزاری خود به دستاوردهایی در تعریف ‌های مختلف، تشکیل انجمن هنرمندان مانگای اسلامی و همچنین آشنایی و شناخت بهتر و بیشتر با ظرفیت مانگا در موضوعات اسلامی دست یابد.

در ادامه برنامه و در بخش سخنرانی، ابتدا فاطمه توساکا مرشد زاده به تشریح جایگاه مانگا در ژاپن و جهان اسلام، زمینه‌ها و امکان بهره برداری از آن در معرفی فرهنگ اسلامی، تعاملات کشورهای اسلامی و ژاپن، دسته بندی‌های مرتبط و همچنین برداشت‌هایی که از طرف مردم ژاپن از مانگای اسلامی می شود پرداخت.

در ادامه یو ناکانیشی، ویراستار مانگای ژاپنی معرفی قران کریم، به تشریح اقدامات مرتبط با این پروژه و تلاش‌های صورت گرفته برای هماهنگی به منظور تصویر سازی شخصیت‌های اسلامی و داستان های مرتبط و ضرورت‌های این مهم در مانگا، چرایی استفاده از نور در طراحی چهره شخصیت های اسلامی، نحوه به تصویر کشیدن شخصیت ها مانند بانوان محجبه و ... پرداخت.

سخنران بعدی این همایش تِنکاوا مانارو فعال در زمینه طراحی مانگای اسلامی در ژاپن بود که به تشریح فعالیت‌های خود در کشورهای اسلامی و ژاپن و برخی چالش های موجود پرداخت و در زمینه تاثیرات رسانه و به ویژه مانگا در شناخت هر چه بیشتر جامعه ژاپنی با اسلام اشاره کرد. وی در برخی کشورهای اسلامی و از جمله مصر کارگاه آموزشی مانگا برپا کرده است.

حامد نوری موسس بزرگتری مجموعه مانگای اسلامی به نام مسلم مانگا هم در سخنانی در خصوص عضویت بیش از 20 هزار نفر در این مجموعه، نحوه تشکیل، فعالیت و اقدامات انجام شده در راستای فهم بیشتر اسلام، تشریح برخی از نمونه های مانگای اسلامی، همچنین امکان تبدیل مانگا به بازی کامپیوتری و تشریح تفاوت ها و همانندی های طرح مانگای ژاپنی و اسلامی، نحوه آموزش علوم اسلامی و قرآنی با زبان مانگا، بهره برداری از این موضوع در طراحی های مرتبط با فرهنگ عربی و خاورمیانه و ... مطالبی را ارائه کرد.

دکتر مهدی جوانمردی نیز با اشاره به تاریخ غنی اسلام و ایران، به معرفی نمونه ای از داستان‌های اسلامی-ایرانی پرداخت که قابلیت تبدیل به داستان‌های مانگا دارد. وی همچنین با اشاره به امکان بهره مندی از این مهم در المپیک 2020 توکیو با توجه به حضور تعداد زیادی از مسلمانان در ژاپن به تشریح اهمیت فعالیت‌های بیشتر در این حوزه پرداخت.

در ادامه همایش نیز پیام‌های ویدئویی دریافتی از فعالان حوزه مانگای اسلامی در خارج از ژاپن شامل احمد فیلیپس از آمریکا، سوفینا حامد از آلمان، محمد مسعودی مدیر خانه پینمای ایران، مهدی طباطبایی یزدی موسس سلام کامیکس و حمید رهبر مدیر انتشارات آثار سبز از ایران با زیونویس ژاپنی پخش شد.

پایان بخش این برنامه هم کارگاه آموزشی مانگای اسلامی و پنل تخصصی با حضور سخنرانان بود که با سئوالات میهمانان نیز همراه گردید.

بخش نمایشگاهی این همایش که با نمایش آثار برگزیده از کشورهای مختلف شرکت کننده و برخی کتب و شخصیت های مرتبط به همراه کارت های معرفی آماده سازی و ارائه شد که مورد توجه و بازدید علاقه مندان قرار گرفت.

رسانه های مختلف از جمله رادیو و تلویزیون ملی ژاپن ان اچ کی، خبرگزاری کیودو، خبرنگار تی‌بی‌اس، آساهی و ... نیز این همایش را پوشش دادند و در فضاهای مجازی ژاپنی نیز بازتاب مثبتی داشته است.

(مشاهده گزارش تصویری)

 

١٧:٢٢    1397/08/21         تعداد بازدید: 153

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد

خروج
آدرس رایزنی فرهنگی

رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ژاپن - توکیو

5 Chome-7-9 Higashigotanda, Shinagawa, Tokyo 141-0022, Japan

京都品川区東五反田5-7-9

 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 26802 | بازدید امروز : 23 | کل بازدید : 368534 | بازدیدکنندگان آنلاين : 1 | زمان بازدید : 2.5156