「テロと戦った国民的英雄、
故ガーセム・ソレイマーニー大将」
WEB展覧会


美しいイラン・ウェブ写真展 

フォトガラリー
  • ヒジュラ太陽暦1400年ノウルーズ・イラン伝統音楽祭
     

  • ヤルダーナイト97
     

  • 【革命後のイラン】講演の写真
     

  • イラン革命記念日に因んだ国民の全国的な行進イベントの写真集  Print        Send to Friend

دکتر حداد عادل در پیامی به نشست سعدی در ژاپن تاکید کرد:

سعدی، آموزگار همیشگی و موفق زبان فارسی در سراسر جهان است

به گزارش رایزنی فرهنگی ایران در ژاپن، در ابتدای این برنامه و پس از ارائه توضیحاتی در خصوص فعالیت ها و اقدامات رایزنی فرهنگی، معرفی منشورات و از جمله شماره جدید مجله ایران ویژه "موسیقی ایرانی"، معرفی سه کتاب نخل گردانی، قالی شویان و "قلب ایرانی"  که از سوی انتشاراتی های ژاپنی جین بون شوکان و پائو به چاپ رسیده است، پیام تصویری دکتر حداد عادل به نمایش درآمد.

رئیس بنیاد سعدی در این پیام ضمن تبریک روز سعدی به همه علاقه مندان زبان و ادبیات فارسی، فارسی آموزان و میهمانان این نشست و تقدیر از رایزنی فرهنگی و نماینده بنیاد سعدی در ژاپن به دلیل اهتمام نسبت به برگزاری دوره های آموزش زبان فارسی و همچنین برگزاری این نشست گفت: روز اول اردیبهشت به نام روز جهانی سعدی فرصت مناسبی برای شناخت بیشتر با این شاعر بزرگ در ایران و جهان است  که که هشتصد سال پیش در شیراز مجموعه بسیار دلپذیر و ارزشمندی از شعر و نثر را بر جای گذارده است.

دکتر حداد عادل ضمن نقل حکایتی از سعدی افزود: در سال 1964 گلستان سعدی به صورت کامل به زبان ژاپنی ترجمه شده و قبل از آن هم استاد ساوا ترجمه ای از گلستان به زبان ژاپنی ارائه نمود و شیرینی سخن سعدی برای فارسی زبانان و فارسی آموزان بسیار دلپذیر است چرا که او آموزگار همیشگی و موفق زبان فارسی در سراسر جهان است.

وی به عنوان بنیاد سعدی به نام این شاعر بزرگ هم اشاره کرد و برخی از فعالیت های این بنیاد برای آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان در سراسر جهان را برشمرد.

دکتر حسین دیوسالار رایزن فرهنگی و نماینده بنیاد سعدی در ژاپن هم ضمن تقدیر از مطالب و پیام دکتر حداد عادل و همچنین حضور و ارائه دکتر ناکامورا، به جایگاه ایران شناسان و اسلام شناسان ژاپنی و همچنین ژاپن شناسان ایرانی در ایجاد و توسعه ارتباطات و تعاملات دو کشور ایران و ژاپن پرداخت و گفت: این اندیشمندان بزرگ همواره نقش ارزشمند و ماندگاری را از خود بر جای گذارده اند و خود را قدران همیشگی تلاش های آنان می دانیم و به در گذشتگان از این جمع ادای احترام نموده و برای فعالان امروز آرزوی توفیق و سربلندی داریم و امیدوارم همواره این تلاش ها بتواند در توسعه و تعمیق روابط دوستانه و صمیمانه دو کشور و ملت موثر باشد.

وی افزود: در مورد سعدی و آثار این اندیشمند از سوی ایران شناسان و اساتید بزرگی چون پروفسور آراکی، پروفسور گامو، پروفسور ساوا، پروفسور کورویاناگی، پروفوسور امیکو اوکادا و... یا کتاب های گلستان و بوستان سعدی به ژاپنی ترجمه شده و یا در ارتباط با او، کتب، مقالات و پژوهش های مختلفی منتشر گردیده و علاقه مندان فراوانی به واسطه این آثار در میان علاقه مندان ژاپنی وجود دارد.

نماینده بنیاد سعدی در ژاپن در پایان با اشاره به فعالیت های رایزنی فرهنگی در خصوص برگزاری دوره آموزش زبان فارسی هم تاکید کرد: رایزنی فرهنگی و نماینده بنیاد سعدی در ژاپن با توجه به علاقه مندی فرهنگ دوستان ژاپنی در این زمینه تلاش های فراونی را برنامه ریزی و در طول سال های اخیر به صورت منظم برای برگزاری دوره های آموش زبان فارسی به صورت حضوری تا قبل از شیوع کرونا و هم اکنون به دلیل شیوع کرونا به صورت مجازی با فارسی آموزانی از سراسر ژاپن اقدام نموده و در حال حاضر در سطوح مختلف حدود 125 فارسی آموز ژاپنی حضور دارند.

در ادامه این برنامه دکتر ناهو ناکامورا ایران شناس ژاپنی و مدرس دانشگاه دایتو بونکا در مورد این شخصیت بزرگ ایرانی و همچنین زبان فارسی به همراه پاورپوینت مطالبی را ارائه کرد و گفت:  دو شاعر بزرگ ایرانی یعنی حافظ و سعدی در شیراز متولد شده اند و زمانی که برای اولین بار به ایران سفر کردم، آرامگاه سعدی را از نزدیک دیدم که بسیار جالب بوده است.

وی با معرفی زندگی و فعالت های سعدی افزود: از جمله آثار معروف او بوستان، گلستان و کلیات سعدی است و برخی از اندیشمندان بزرگ در خصوص او اظهار نظرهای مهمی داشته اند که از جمله می توان به رالف والدو امرسون فیلسوف و نویسنده آمریکا در قرن ۱۹ درباره آثار سعدی اشاره کرد که می گوید همواره آثار سعدی تازه و شیرین است. در واقع باید گفت سعدی بهترین نویسنده نظم و نثر و تکمیل کننده غزل است و ایرانیان معتقدند که متون و نوشته های سعدی نمونه برجسته زبان فارسی است و زبان فارسی، زبان سعدی است و در این زمینه مترجمان آثار سعدی به زبان ژاپنی مانند دکتر ساوا، دکتر گامو و دکتر کورویاناگی هم تلاش های فراوانی برای معرفی این شخصیت بزرگ داشته اند.

وی در ادامه با نقل و تشرح ابیاتی از گلستان سعدی همچون دلایل نگارش گلستان، اخلاق درویشان، بی رغبتی به دنیا و ... به تشریح برخی از دیدگاه های مطرح در هر کدام از آنان پرداخت و گفت: یکی از مهمترین اشعار این شخصیت برجسته که جنبه جهانی داشته و در سازمان ملل نصب شده شعر معروف "بنی آدم اعضای یک پیکرند که در آفرینش ز یک گوهرند" می باشد و گفتار سعدی همواره در دل مردمان جهان می زیسته و قرار دارد.

در این برنامه که با استقبال علاقه مندان ژاپنی و ارسال پیام های مختلف در طول برنامه همراه بود حدود 90 نفر از علاقه مندان ژاپنی، تعدادی از فارسی آموزان و همچنین چند تن از هموطنان ایرانی شرکت نمودند و یکی از میهمانان ژاپنی که به ایران رفت و آمد داشته نیز به ارائه حکایت و توضیحاتی در مورد سعدی پرداخت و در پایان نیز به سئوالات پاسخ داده شد.


13:08 - 25/04/2021    /    Number : 768457    /    Show Count : 520


Rating
Users Comment
No Comment for this news
Your Comment
Name :
E-mail : 
*Comments :
Captcha:
 

Close
Visitors` Statistics
 Visitors of page : 98364 | Visitors of day : 170 | Visitors sum : 272167 | Online visitors : 3 | Page load : 2.5021